Yaratıcı Ambalaj Tasarımları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Katalog Tasarım İçin İpuçları
20/12/2017
2018’de Fark Yaratacak Ambalaj Tasarım Trendleri
06/01/2018
Show all

Yaratıcı Ambalaj Tasarımları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Tüketiciye sunduğunuz ürün kadar ambalajın da ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Çünkü raflarda gördüğümüz anda  tüketici olarak dikkatimizi ilk olarak ilginç ambalajlar çekiyor. Hedef kitleye hitap eden dikkat çekici bir ambalaja sahip olmak önemlidir, çünkü insanlar ambalajdan sonra, ürünün hangi markanın ürünü olduğuna da bakacaktır.

Etkili bir ambalaj tasarımı için göz önünde bulundurulması gereken bazı önemli noktalara hep beraber bakalım.

Göze Hitap Eden Ürünler

Yaratıcılık, ürün ambalajının çok kaliteli ya da çekici olmasından ziyade her şeyde bulunabilir olmaktan da geçiyor. Yapacağınız tasarımlarda ürününüzün tek başına hatırlanabilir olmasını sağlayacak detaylara dikkat etmeniz gerekiyor. Örneğin hiç kimse Campbell Soup konservelerini unutmaz.

soup

Müşterinizin Aklındakini Tahmin Etmeye Çalışın

Örneğin Apple ürün ambalajı tasarımlarında yumuşak ve sade renkleri kullanıyor. Ambalajda sadelik Apple için uygun olsa da tüm markalarda aynı etkiyi yaratmıyor. Ambalajda başarıya aslında markaların psikografik ve demografik bakımından hedef kitlesini iyi analiz ettiği ve bu çıktılar ile onların göz zevkine hitap edecek sonuçlarla geldiği zaman ulaşılıyor.

Bir diğer örnekse Hugo Boss’tan geliyor. Erkeklerin dayanıklı ve pratik tasarımlardan hoşlandığı, dikkat isteyen ve uğraşı gerektiren paketlerden hoşlanmadığı bilgisiyle hareket eden Hugo Boss erkekler için ürettiği kozmetik ürünlerinde daha dayanıklı ve kolay tasarımlarla hedef kitlesinin karşısına çıkıyor.

Hugo-Element-Hugo-Boss_90ml_EdT

Bir ürününün perakende fiyatının sadece %9’unun ürün paketleme kısmına gittiğini biliyor muydunuz? Sadece daha yüksek standartlarda, gündemdeki yenilikleri takip ederek bir ambalaj tasarımı yaparak hem ürününüzün daha fazla satmasını sağlayabilirsiniz, hem de tasarım değişikliğiniz için göründüğü kadar fazla bir maliyete de katlanmamış olursunuz.

Ürün ambalajında kullandığınız tasarım aslında ürünün üreticisi olan şirket için de promosyon malzemesi olabilir. Ürün hattınızda kullanacağınız  örnek tasarımlar markanızın daha da bilinir olmasını sağlayabilir.

ambalaj-tasarim8

Her ne kadar ürün ve ürünün niteliği tüketici için öncelikli olsa da ürününüz ne olursa olsun, dikkatleri cezbedeceğiniz ilk yerin ürününüzün ambalajı olduğunu unutmayın. Bu nedenle ambalajda doğru ve dikkat çekici tasarıma yatırım yapmak her sektör için uygun bir adım olacaktır.Ambalaj ihtiyaçlarınız için bizimle iletişime geçin