Katalog Tasarım İçin İpuçları

Yaratıcı Ambalaj Tasarımları
16/12/2017
Yaratıcı Ambalaj Tasarımları Hakkında Bilmeniz Gerekenler
21/12/2017
Show all

Katalog Tasarım İçin İpuçları

Markalar,kurumlar ve bir çok kurumsal örgüt hedef kitlesine ulaşmak kendini tanıtmak,ürün listesi,portfolyosunu göstermek için sık sık katalogları kullanırlar.Broşür ve el ilanı ile kıyaslandığında daha kalıcı kullanım sunan kataloglar markanızın kimliğine kurum felsefesine uygun şekilde tasarlanmalıdır peki iyi bir Katalog nasıl yapılır?

1. Profesyonel Fotoğraflar Kullanın

Katalog tasarımı hedef kitlenizde satın alma dürtüsünü oluşturabilecek ve bunu yaparken de iyi bir tasarıma sahip olması gerekir,Bunun için ilk adımımız görsel. Kullanılacak görselin doğru ışıkla, iyi bir açıdan çekilmiş olması önemlidir. Ürün çekimi net ve ayrıntılı olmalıdır. ürün ne kadar iyi olursa olsun kötü bir görsel kullanmışsanız emekleriniz çöpe gidecektir bu yüzden fotoğraf çekimi konusunda uzman yardımının yanı sıra Unsplash,Shutterstock,Devinart gibi stok fotoğraf siteleri de yardımcı olacaktır.

2. Yüksek Kârlı Ürünlere dikkat çekin


Ürünleri nasıl yerleştirdiğiniz satışlarınıza yansıyacak bir diğer etmendir. en çok kâr ettiren ürünler katalog sayfalarında ilgi çekici metinler hatta fırsatlarla birlikte görünür bir şekilde kullanılmalıdır

3. Başlıklar ile Dikkat Çekin

Katalogda kullandığınız başlıklar ile müşterilerin ilgisini en çok nereye çekmek istediğinizi ayarlayabilirsiniz. Satış yapmak istediğiniz alanda daha çarpıcı, büyük ve ilgi çekici başlıklar kullanarak kataloga bakan birinin bu alanı görmeden geçmemesini sağlayabilirsiniz. Dikkat çekmek için dürüst ve cesur olun. Kullandığınız başlıklarda müşteriye güven verebilecek kelimeleri seçmeye özen gösterin. Ayrıca, başlıklarda daha cesur ve dikkat çeken ifadelere yer verin. Müşteriye cazip gelen ifadeler ile dikkat çekerek müşterilerin hafızasında yer edinin. Böylece yapmanız gereken müşteri ile marka arasında bağ kurmayı yakalamış olursunuz.

4. Daha Fazla Teklif Yapın

Hazırlanan katalogda müşterilerin ilgisini çekmek için daha fazla kampanya teklifleri yapabilirsiniz. Böylece müşterilere cazip gelen kampanyalar sayesinde satış grafiklerinizde artış olacaktır. Böylece her bir müşterinin ihtiyaç ve isteklerini daha fazla karşılayarak tüketici pazarının büyük bir kısmını yakalayabilirsiniz. Daha kalıcı bir reklam aracı olan kataloglara kampanyalarınızı veya indirimlerinizi yerleştirmek potansiyel müşterilerinizin artışında önemli bir rol oynar. Rekabetin fazla olduğu pazarda öne çıkmak ve müşteri kazanmak için bir şans olabilir.

5. Farklı Olun

Dikkat çekmek için her zaman yapılandan farklı bir şey yapın, rakiplerden ayrılın ve farklı bir bakış açısıyla yeni bir katalog geliştirin. Rakiplerden farklı olarak sektörde benzeri olmayan ve yaratıcı olan bir katalog tasarımı yapın. İnsanlara farklı bakış açısıyla sunduğunuz ürünler mutlaka dikkat çekmeyi başaracaktır. Bu sayede katalogdan aldığınız geri dönüş oranı artacaktır.

6. Abartıya Kaçmayın

Kataloga çok fazla şey yerleştirmeye çalışmak, katalogu inceleyen birini sıkacaktır ve bir süre sonra ilgisini kaybetmesine neden olacaktır. Çok karmaşık bir katalog tasarımı okuyucuların uzaklaşmasına neden olur. Tasarımı iyi organize edilmiş ve uygun aralıklar kullanılarak yapılmış bir katalog müşteriyi içine çeker. Katalog tasarımında ürünlerin konumları ve bırakılan boş alanlar önemlidir. Boş alanlar, katalogu inceleyen kişinin gözünü yormaz.

minimalist catalog design ile ilgili görsel sonucu

7. Doğru Tasarım Kullan

Katalog için yaptığınız tasarım çok önemlidir. Katalog, bastırdıktan sonra uzun dönemli kullanılacak bir materyaldir ve insanlar arasında elden ele dolaşarak daha çok kişiye ulaşabilme potansiyeline sahiptir. Bu nedenle yaptığınız tasarımı daha çok kişi görecektir. Tasarımda daha çok kişiye hitap edebilmeniz, anlaşılır olmanız önemlidir. Bulunduğunuz sektöre göre tasarımlar seçmelisiniz. Mobilya, tasarım, cafe, moda gibi sektörlerdeyseniz müşterilerin dikkatini çekecek daha renkli, eğlenceli ve hareketli tasarımlar tercih edin. Araba, inşaat, mühendislik, mimarlık gibi alnlarda hizmet veriyorsanız insanlara güven verecek daha ağır, sade, kaliteli tasarımlar tercih etmelisiniz.

8. Pratik Ol

Kataloga adres, telefon numarası, web sitesi, e-posta adresi, mağaza konumu, çalışma saatleri gibi iletişim bilgilerinizi eklemeyi unutmayın. Fakat bunu yaparken tüm bilgilerin kalabalık bir yığın gibi durmasını önlemek için daha pratik bir şekilde iletişim bilgilerinizi ekleyin, mesela küçük simgeler ekleyerek. Ayırca katalogda sipariş verme yöntemlerini, nakliye ve ödeme yöntemleri gibi pratik bilgileri de eklemeyi unutmayın.