Ambalaj Tasarımlarında Çok Amaçlılık Trendi

Ambalaj Kalitesinin Ürün Pazarlamasına Etkisi Var Mıdır?
08/03/2018
Show all

Ambalaj Tasarımlarında Çok Amaçlılık Trendi

Milleniallar ve aslına bakılırsa gençlerin tamamı markaların ürün ambalaj tasarımlarında yenilikler arıyor, bu yeniliğin sağladığı şey işlevsellik de olabilir, eğlence de. Günün sonunda yalnızca ürünü tüketmek yerine ambalajıyla bir deneyim yaşarlarsa marka ile etkileşimde kalma ihtimalleri artıyor, özellikle de bu deneyim dijital bir deneyimse çağa daha da uygun. Son zamanlarda büyük markaların ürün paketlerinde, kutularında bu ambalajları birer cihaza dönüştürme eğilimi gözlemleniyor. Bu trendin en iyi 3 örneğine bakalım.

İlk örnek daima ve daima gençlere sürekli konuşması gereken bir marka Mc Donalds’tan geliyor. Müziğin gençlerde yaratıcılık konusunda ilham verdiğini bilen marka Hollanda’daki restaurantlarında McTrax kampanyasını başlattı. Mc Trax tepsilerin üzerine koyulan kağıt amerikan servislerini telefonunuz yardımıyla birer ses kayıt stüdyosuna çeviriyor. Bu servis kağıtları üzerine telefonunuzu koyduğunuzda servisin farklı noktalarına dokunuyorsunuz ve daha önceden kaydedilmiş şarkıların üstüne müzik yapabildiğiniz gibi sıfırdan kendi ritim ve seslerinizi de yaratabiliyorsunuz. Bu servis kağıtlarını eve de götürebilirsiniz.

KFC Kanada geçtiğimiz Anneler Günü’nde ailelerin akşam yemeğini annenin yapma görevinin ondan alınmasından yola çıkarak bir kampanya başlattı bu yıl. Bu kez çocuklar annelerine dışardan yemek söyleyelim ve birlikte kutlayalım dediğinde gelen KFC kutusunda anneleri bambaşka bir olay bekliyor. Gelen KFC kovasının kapağı çocukların daha önceden kaydettiği seslerle hazır sesli kart görevi görüyor.

KFC cephesinden bir diğer örnek de yine servis kağıtları üzerinden gidiyor. Tray Typer kampanyası ile marka servis kağıtlarını klavyeye dönüştürüyor. Yaklaştırılan bir telefonun bluetooth özelliği açıksa kablosuz ve yeniden şarj edilebilir birer klavyeye dönüşen kağıt servisleri evinize götürebiliyorsunuz. Ve bu klavye ile tavuk yerken telefonla mesaj yazabilmenin de keyfini çıkarıyorsunuz.Zaten kendine özel kutusuyla gelmesine alışık olduğumuz Happy Meal, bu sefer katlanarak, Happy Goggles adında bir sanal gerçeklik gözlüğüne dönüşüyor. Ürünün doğal ambalajından sanal gerçeklik gözlüğüne dönüşümü kesintisiz ve sorunsuz bir deneyim. Tek yapmanız gereken kutuyu oluşturduktan sonra içine akıllı telefonu takmak ve McDonalds’ın bu deneyim için özel yaptırdığı Slope Stars adlı kayak oyununu başlatmak.
Happy Goggles - A virtual reality headset made from a Happy Meal Box. ile ilgili görsel sonucu