Ambalaj Kalitesinin Ürün Pazarlamasına Etkisi Var Mıdır?

CMYK ve Pantone nedir?
06/02/2018
Ambalaj Tasarımlarında Çok Amaçlılık Trendi
24/05/2018
Show all

Ambalaj Kalitesinin Ürün Pazarlamasına Etkisi Var Mıdır?

Bundan önceki yazılarımızda farklı ambalaj tasarımları ve ambalaj tasarımı konusunda dikkat edilmesi gereken hususlar üzerinde durmuştuk.Bu yazıda ise Ambalaj tasarımının ve şeklinin ürün satışına ne denli bir etkisi olduğunu anlatacağız.

packaging ile ilgili görsel sonucu

Fransa menşeili ambalaj tasarım şirketi CEO’su Zdenek Kucera “Ambalajın bir ürünü sattırma gücü yüzde 70. Eğer ambalaj tüketicinin ürünü eline almasını sağlamışsa, yüzde 70 oranında da tüketicinin o ürünü satın almasını sağlayacaktır. Bu oran, çocuklarda daha yukarı çıkabiliyor”  diyor. Kucera markalaşmak isteyen markaların reklam ve halkla ilişkiler çalışmalarına yaptıkları yatırımları ambalaj üretimi için de ayırmalarını tavsiye ediyor.

creative packaging ile ilgili görsel sonucu

Müşteriler bir mağaza veya alışveriş merkezine girdiklerinde satın alma kararlarını saniyeler içinde veriyor.Ambalajın şekli,rengi ve malzemesi tüketicinin karar almasını etkileyen unsurların başında geliyor,bu süreci ürünün hangi firmaya ait olduğu ve firmanın kullanıcılarının aklında ki algısı takip ediyor.Firmalar sadece ambalaj tasarımına değil artık ambalajlarını ortaya çıkaracakları stant üretimleri yapıyor ve kurumsal kimliklerinin bir parçası haline getiriyor.

Örnek vermek gerekirse bir müşterimizin ailesi ile yaptığı alışveriş anısı şöyle “Markette meyveli yoğurt almak için buzdolabının önünde durduk beş yaşında ki kızım kalite ve boyut olarak diğer markaların altında olan markanın yoğurdunu inatla almamı istiyordu neden diye sorduğumda ise ambalajda kullanılan renkleri ve çizgi film karakterlerini çok sevdiğini söyledi” bu anıdan yola çıkarak markaların kullanıcı algısı ve kalitesinden ziyade kullanılan ambalaj tasarımı ile rakiplerinden sıyrılarak öne çıkmaktadır.

Dünyanın lider ambalaj üreticisi Kucera’ya göre başarılı ambalajın formülünü şöyle özetliyor “Başarılı bir ambalaj, piyasayı ve tüketiciyi çok yakından tanımakla, kategori dinamiklerini bilmekle ve şirket vizyonu doğrultusunda net bir strateji ortaya koymakla ortaya çıkar.”

Bu konuda ülkemizde iyi bir başarı sergileyen T-box,ambalajın pazarlamaya olan etkisine verilecek en büyük örneklerinden birisidir farklı ambalaj tasarımı ile birleşen başarılı reklam stratejisi ile birlikte uzun yıllar pazarda söz sahibi olmuştur.

boyner t-box ile ilgili görsel sonucu

İyi bir ambalaj tasarımı müşterilerinizin kalbine giden en kısa yoldur bu yolda yenilikçi Ambalaj tasarımı ve son teknoloji makine parkuru ile Sakarya Matbaacılık yanınızda.